Представители на организациите, подкрепени по INSPIRE, преминаха обучение по застъпничество

Как изглежда ефективното застъпничество, когато става дума за най-уязвимите – децата? Как институции, граждански организации и местни общности могат да обединят усилия срещу насилието? Отговорите на тези въпроси търсиха представители на организациите, финансирани по фонд INSPIRE по време на обучението  „Основано на правата на детето застъпничество за закрила на детето и превенция на насилието“.

Събитието се проведе в периода 5–7 юни в град Банкя и постави акцент върху нуждата от системна промяна и по-силен обществен ангажимент към правата на децата в България.

Тридневното обучение предложи динамичен и интерактивен формат, който съчетаваше лекции, дискусии, работа по казуси, практикуми и игрови симулации. Участниците разглеждаха реални предизвикателства и учеха как да изграждат ефективни застъпнически стратегии, съобразени с конкретните нужди на децата и общностите, с които работят.

Акцентите в програмата включваха:

  • Актуални статистически данни и тенденции за насилието над деца в България;
  • Идентифициране на дефицити в системата за закрила на детето;
  • Разработка и адаптация на ефективен застъпнически план;
  • Успешни кампании и диалог с институции на базата на данни и препоръки от мониторинговия доклад „Бележник“;
  • Реакции срещу дезинформационни наративи, свързани с насилието над деца;
  • Работа с вземащите решения – от местната власт до националните институции;
  • Възможности за укрепване на интегрираната система за закрила и подкрепа за жертвите.

Лектори в обучението бяха Георги Еленков – юрисконсулт и директор на отдел „Политики за децата“, НМД, Белла Дамянова – координатор на отдел „Политики за децата“, НМД, Миролюба Бенатова – журналист, Катя Кръстанова – клиничен психолог фондация „Асоциация Анимус“ и Надежда Цекулова – граждански активист и комуникационен директор на БХК. Всеки от тях допринесе с конкретна експертиза и практически насоки към работата на организациите.

Това е третото от поредицата обучения за изграждане на капацитет на организациите, подкрепени по Фонд INSPIRE. Предходните две бяха посветени на стратегическите комуникации и фондонабирането. В следващите месеци предстоят още две обучения, които ще обхванат различни аспекти от работата на организациите, за да им дадат по-задълбочени знания и практически инструменти за устойчиво въздействие.

Обученията се организират от Национална мрежа за децата, която е партньор по проект INSPIRE: Подобряване на националната подкрепа за превенция, интервенция и отговор на насилието над деца и овластяване на жертвите.

От средата на тази година Национална мрежа за децата ще реализира и допълнителна менторска програма за финансираните организации, с която да укрепи капацитета и предостави методическа помощ на организациите по темите – стратегия за застъпничество, изграждане на организационен капацитет, създаване на комуникационна стратегия, подкрепа за фондонабиране и т.н.

Фонд INSPIRE, който е част от проект INSPIRE подкрепи с безвъзмездно целево финансиране 46 граждански организации да реализират проекти за намаляване на насилието над деца и между деца. От тях 33 се осъществяват на местно ниво, а останалите 13 – на национално. Проектните дейности се реализират в над 150 населени места в страната, като се очаква да обхванатнай-малко 500 000 души.

Проект INSPIRE се реализира от Фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ) и Националната мрежа за децата (НМД). Проектът е с продължителност от три години, в които ФРГИ отговаря самостоятелно за предоставянето на финансирането на проектите, а НМД за изграждането на капацитет на организациите.

Проект INSPIRE е съфинансиран от Европейския съюз.