Ученици срещу насилието: Ново поколение медиатори създава по-безопасна училищна среда

Общо 40 ученици се превърнаха в ученически медиатори, подготвени да разпознават, разбират и разрешават конфликти между свои връстници.

Новите медиатори са възпитаници на СУ „Ангел Каралийчев“ – гр. Стражица, ОУ „П. Р. Славейков“ – с. Джулюница, СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Антоново и СУ „Бачо Киро“ – гр. Павликени. Те са и в основната на Клуб „Приятели в действие“, чиято мисия е да изгражда по-позитивна, спокойна и сигурна училищна атмосфера.

С подкрепата на ментори, учениците ще водят дискусии, ще организират информационни кампании за превенция на училищното насилие и ще бъдат на разположение за съдействие при разрешаването на конфликти между връстници.

Повече от обучение

Учениците поемат тази роля, благодарение на проект „Сигурно бъдеще: Превенция и защита на децата от насилие в училище и общността“, които се реализира от Сдружение „Академика – 245“. В рамките на проекта учениците преминаха тридневно обучение, по време на което усвоиха ключови умения като ефективна комуникация, управление на емоции, разрешаване на конфликти и работа в екип. Посредством интерактивни сесии, ролеви игри, реални казуси и тренинги по емоционална интелигентност, комуникация и работа в екип, участниците не само натрупаха нови знания и умения, но и изградиха увереност, че могат да се справят с новата задача.

„Научихме, че не е нужно да се караме, за да бъдем чути. Сега знам как да изслушвам и да намирам правилните думи,“ споделя Виктор, ученик в 8 клас.

„Това обучение промени начина, по който гледам на конфликтите – вече знам, че мога да помогна, без да повишавам тон,“ допълва Рая от 7 клас.

Медиаторите вече се подготвят да поемат активна роля в училищната общност – да водят инициативи, да подпомагат съученици в напрегнати ситуации и да изграждат култура на диалог и взаимно уважение.

Образовани възрастни – защитени деца

Наред с обучението на учениците, в рамките на проекта бяха обучени и педагогически специалисти. Общо 138 педагогически специалисти, училищни психолози и социални работници от общините Антоново, Павликени, Стражица и Лясковец преминаха през обучения, насочени към превенция и реакция при случаи на насилие.

Темите обхванаха управление на емоциите в клас, позитивна дисциплина, разпознаване на ранни сигнали за насилие, изграждане на доверие и създаване на училищна култура на ненасилие.

„Сега гледам на агресията като на сигнал, а не просто на проблем. Имам инструменти и увереност да помогна на дете, което страда,“ казва Дора Добрева, учителка от Антоново.

Обучените специалисти ще прилагат новите подходи в ежедневната си работа и ще бъдат ключови фигури в усилията за осигуряване на безопасна среда за всяко дете.

Сигурно бъдеще

Проектът „Сигурно бъдеще: Превенция и защита на децата от насилие в училище и общността“ има за цел не просто да отговори на вече съществуващи проблеми, а да изгради устойчива система за превенция и закрила на детето.

Проектът е насочен към деца и младежи на възраст от 7 до 18 години, техните родители и професионалистите, които работят с тях. Освен обучителни програми и медиация, проектът предвижда и конкретни интервенционни мерки за подкрепа на деца, засегнати от насилие. Очаква се да допринесе за намаляване случаите на насилие в училищата и местните общности, повишена осведоменост сред родителите и професионалистите и активно включване на местните власти в процеса по изграждане на сигурна среда за децата.

Проектът е една от 33-те местни инициативи, които бяха подкрепени по фонд  INSPIRE, част от проект INSPIRE: Подобряване на националната подкрепа за превенция, интервенция и отговор на насилието над деца. Проектът се реализира от Фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ) и Националната мрежа за децата (НМД) и е съфинансиран от Европейския съюз.

Всички финансирани проекти можете да видите тук.