Финансирани проекти

Тук ще намерите повече информация за финансираните проекти по фонд INSPIRE, както и кратки описания на проектите.

 

НАЦИОНАЛНИ ПРОЕКТИ

 

Вх. №: INSP/NP/058

Организация: Сдружение „Институт по медиация и управление на спорове“ ИМЕУС
Населено място: 
София, Пловдив, Варна, Плевен, Пирдоп, Кнежа, Троян, Мездра

Интернет страница: www.imeus.bg;

Име на инициатива: Изграждане на мостове: обединени училища срещу агресията сред деца

Продължителност в месеци: 12
Сума по договор (в евро):  58143.80

Резюме на проекта:

Проектът е насочен към създаване на устойчива програма за превенция и интервенция на насилието над ученици от 5 до 10 клас от София, Пловдив, Варна, Плевен, Пирдоп, Кнежа, Троян, Мездра.

Предвижда се създаването на единна методология, базираща се на принципите на мирната педагогика и училищна медиация; представяне на късометражен филм, илюстриращ примери за учебна среда без насилие и мирно решаване на спорове в училище; комуникационни кампании на място в училища в страната, на които ще бъдат представени програмата и късометражния филм, последвани от дискусии относно установени добри практики в сферата.

Очакваните резултати са подобряване на социално-емоционалните умения на учениците, намаляване на случаите на насилие и агресия, и създаване на позитивна училищна среда. Проектът ще насърчи конструктивния диалог, толерантността и сътрудничеството между ученици, учители и родители, като положи основата за устойчива промяна в нагласите и поведението в училищните общности.

 

 

Вх. №:  INSP/NP/043

Организация: Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе”
Населено място: 
Велико Търново, Враца, Пазарджик, Търговище, Сливен, Плевен, Пловдив, Ямбол и Шумен

Интернет страница: https://amalipe.bg

Име на инициатива: Бракът може да изчака, образованието – не

Продължителност в месеци: 24
Сума по договор (в евро): 59832.26

Резюме на проекта:

Проектът цели  превенция на ранните бракове и други форми на насилие над деца в ромската общност и училищната среда, обхващайки 9 области, 22 общини и 38 училища в България. Предвижда се създаване на устойчив модел за справяне с идентифицираните проблеми, базиран на взаимодействие между институции, местни общности и НПО.

Планираните дейности включват: национално проучване на нагласите към ранните бракове; пилотна интервенция в училища и общности; обучения на учители, медиатори и социални работници; както и провеждане на кампании за повишаване на обществената чувствителност по темата. Предвидени са и застъпнически срещи и конференции за разработване на нормативни промени, подкрепящи устойчивостта на модела на национално ниво.

Очаква се проектът да допринесе за намаляване на ранните бракове, етническия булинг и агресията, както и за  укрепване на сътрудничеството между общности и институции.

 

 

Вх. №: INSP/NP/047

Организация: Фондация „Асоциация Анимус“
Населено място: 
София град, област Благоевград и област Враца

Интернет страница: https://animusassociation.org

Име на инициатива: Ключ към Закрилата в Западна България

Продължителност в месеци: 18
Сума по договор (в евро): 59898.60

Резюме на проекта:

Проектът е насочен към подобряване на системата за закрила на децата в случаите на насилие, като обхваща София-град и областите Благоевград и Враца. Основната цел е укрепване на координацията между институциите, промяна на нагласите и повишаване на знанията и уменията на специалисти и студенти за ефективна интервенция и защита на деца.

Дейностите включват анализ на законодателството и практиките за закрила, обучения за студенти по социални и медицински науки и практически упражнения за работа с деца, жертви на насилие. В проекта са заложени работни срещи и обучения за професионалисти, както и заключителна конференция за обмен на добри практики и обсъждане на постигнатите резултати.

Проектът ще допринесе за подобряване на институционалния капацитет, изграждане на интегрирани подходи и осъзнаване на важността на темата сред студенти, специалисти и широката общественост. Очакваните резултати включват повишена чувствителност към проблема, по-ефективна работа на институциите и устойчиви промени в системата за закрила на децата.

 

 

Вх. №: INSP/NP/059

Организация: Български хелзинкски комитет (БХК)

Населено място: гр. София, гр. Пловдив, гр. Варна, гр. Горна Оряховица, гр. Бургас, с. Подем (обл. Плевен), гр. Ракитово (обл. Пазарджик), с. Варненци (обл. Силистра)

Интернет страница: https://bghelsinki.org

Име на инициатива: Прекратяване на насилието над деца във възпитателните училища интернати и социално-педагогическите интернати в България

Продължителност в месеци: 12
Сума по договор (в евро): 36155.30

Резюме на проекта:

Проектът е фокусиран върху справянето с насилието над деца във Възпитателни училища-интернати (ВУИ), Социално-педагогически интернати (СПИ) и Домовете за временно настаняване на малолетни и непълнолетни лица (ДВНМНЛ) в България. Основната му цел е създаване на система за възпитателни мерки, свободна от насилие, и осигуряване на ефективна подкрепа за децата, преживели травматични ситуации.

Проектът включва задълбочен анализ на проблема чрез кабинетни проучвания, мониторингови посещения и събиране на информация за системата за борба с насилието. На база събраните данни ще бъде изготвен доклад с конкретни препоръки за подобряване на правната рамка и практиките за закрила на децата в тези институции.

Дейностите ще включват застъпническа кампания за представяне на препоръките пред ключови институции, национална среща за дискусия и повишаване на обществената чувствителност по темата. Проектът цели да допринесе за дългосрочна промяна в политиките, практиките и нагласите към проблема с насилието, като гарантира устойчивост и ефективност на предложените мерки.

 

 

Вх. №: INSP/NP/038

Организация: Дружество за Обединените нации в България

Населено място: Варна, Велико Търново, Габрово, Карнобат, Ивайловград, Павликени, Перник, Пловдив, Русе, Рибново, Смолян, София, Стара Загора, с. Сатовча, Хаджидимово, Хасково, Шумен

Интернет страница:  https://una.bg/

Име на инициатива:  Театър срещу тормоза в училище – ТеСТ

Продължителност в месеци: 18

Сума по договор (в евро):  55264.43

Резюме на проекта:

Проектът има за цел да подобри качеството на образованието и социалното включване на уязвими групи чрез иновативни методи на обучение и сътрудничество между образователни институции и местни общности.

Дейностите ще бъдат насочени към деца и младежи от социално слаби семейства, както и към учители и социални работници, които ще получат специализирано обучение. Проектът ще се реализира в 17 населени места в България, като обхваща образователни и социални центрове в различни региони.

Основните дейности включват организиране на обучителни семинари, създаване на интерактивни образователни материали, провеждане на културни и социални инициативи за насърчаване на интеграцията, както и предоставяне на менторска подкрепа за младежите.

Очакваните резултати включват повишаване на образователните постижения на участниците, подобряване на социалните им умения и улесняване на достъпа им до допълнителни възможности за развитие. Също така, проектът ще съдейства за укрепване на партньорствата между образователните институции и местните организации, за което се очаква да допринесе към устойчивостта на инициативата в дългосрочен план.

 

 

Вх. №: INSP/NP/013

Организация: Център за правна помощ – Глас в България

Населено място: Цялата територия на България, с фокус София, Харманли, Любимец, Русе, Бургас.

Интернет страница:  https://centerforlegalaid.com/

Име на инициатива:  Подкрепа за деца в движение

Продължителност в месеци: 14

Сума по договор (в евро):  59920.00

Резюме на проекта:

Проектът е насочен към защита на най-уязвимата група деца – децата търсещи закрила, особено непридружените, които са изложени на сериозни рискове от насилие и злоупотреби по време на миграцията си. Той цели да осигури независим мониторинг на насилието спрямо тези деца, застъпничество за защита на техните права и холистична подкрепа чрез информация, социална и правна помощ в кризисни случаи.

Проектът ще се реализира на национално ниво, като основните дейности ще обхванат София, Харманли, Стара Загора, Русе и Бургас. Включва създаване на платформа за мониторинг, провеждане на интервюта и фокус групи с деца, анализ на държавните практики, застъпнически кампании и обществени дискусии.

Очакваните резултати включват изграждане на механизъм за документиране на насилието над деца бежанци, подпомагане на минимум 200 уязвими деца чрез социална и правна помощ, както и организиране на публични дискусии и кръгли маси. Дългосрочната визия на проекта е осигуряване на ефективна защита на децата в миграция чрез по-добри институционални механизми и засилено обществено внимание върху проблема.

 

 

Вх. №: INSP/NP/079

Организация: Фондация „За Нашите Деца“

Населено място: гр. София, гр. Пловдив, гр. Елин Пелин, с. Гара Елин Пелин, гр. Костинброд, гр. Самоков, гр. Съединение, гр. Раковски

Интернет страница:  https://detebg.org/

Име на инициатива:  Бъдеще без насилие

Продължителност в месеци: 18

Сума по договор (в евро):  55465.59

Резюме на проекта:

Проектът „Бъдеще без насилие“ има за цел да повиши компетентностите на професионалистите, работещи с деца, за превенция и реакция на насилието над тях. Чрез обучение и подкрепа на педагози, психолози, социални работници и други специалисти, проектът цели да засили защитата на децата в ранна възраст. Проектът ще се изпълнява в 7 детски градини и 4 социални услуги, като достига до над 130 професионалисти и над 1000 деца.

Основните дейности включват обучения за правата на децата и превенция на насилието, последваща методическа подкрепа, както и обмяна на опит между професионалисти. Ще се въведат детски съвети за участие на децата в процеса на вземане на решения и ще се насърчава междусекторно сътрудничество между образователната, социалната и здравната сфера.

Очакваните резултати включват подобрена способност на професионалистите да разпознават и реагират на насилие, по-активно участие на родителите и децата в образователния процес, както и установяване на устойчиви практики за защита на правата на децата.

 

 

Вх. №: INSP/NP/042

Организация: СНЦ „Асоциация Родители“

Населено място: община Бургас, община Габрово

Интернет страница:  https://roditeli.org/

Име на инициатива:  SOS за трудно поведение

Продължителност в месеци: 24

Сума по договор (в евро):  59898.60

Резюме на проекта:

Проектът има за цел да създаде мултидисциплинарна услуга за деца с поведенчески трудности, техните родители и учители. Той ще се реализира в общините Бургас и Габрово, където ще бъдат създадени два мултидисциплинарни екипа, които ще работят с 6 пилотни училища, предоставяйки подкрепа при случаи на деструктивно поведение и насилие.

Основните дейности включват картографиране на ресурсите в местните общини, създаване на механизъм за съвместна работа между училища и услуги на местно ниво, както и провеждане на обучения за специалисти и родители. Във всяко училище ще бъде сформиран екип, който ще осигурява ранна интервенция и подкрепа за деца с поведенчески проблеми.

Очакваните резултати включват намаляване на стигматизацията и изключването на деца с трудности в поведението, подобряване на сътрудничеството между училищата и местните услуги и осигуряване на устойчив механизъм за подкрепа, който може да бъде разширен в други общини. Проектът цели също така да овласти деца и родители да търсят подкрепа и да подобри училищните политики за превенция на насилието.

 

 

Вх. №: INSP/NP/040

Организация: Асоциация Деметра

Населено място: гр. Бургас, гр. Пловдив, гр. София

Интернет страница:  https://demetra.bg/

Име на инициатива: Децата носят промяна към свят без насилие

Продължителност в месеци: 24

Сума по договор (в евро):  56271.30

Резюме на проекта:

Целта на проекта „Децата носят промяна към свят без насилие“ е да повиши осведомеността и превенцията на насилието над деца в България чрез обучения и сензитивиране на ученици, учители и специалисти. Проектът ще се реализира в три големи града – Бургас, Пловдив и София, като основните целеви групи включват ученици, учители, родители и професионалисти, работещи с деца.

Дейностите включват обучения за учители и специалисти по разпознаване на форми на насилие, кампании за превенция с ученици, създаване на умения за застъпничество и посредничество чрез ученическите съвети и разработване на специализирана терапевтична програма за възстановяване на деца, жертви на насилие.

Очакваните резултати включват повишена информираност и чувствителност към насилието, активни кампании за гражданско участие на учениците, усвоени умения за застъпничество и посредничество, както и подобрени услуги за деца, преживели насилие. Проектът цели да постигне устойчиво сътрудничество между институции и професионалисти за по-добра защита на децата.

 

 

Вх. №: INSP/NP/045

Организация: фондация „Партньори – България“

Населено място: Гоце Делчев, Благоевград, Монтана и Вършец

Интернет страница:  https://partnersbg.org/bg/home/

Име на инициатива:  Изграждане на безопасна училищна среда чрез въвеждане на възтановителни практики

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  59974.32

Резюме на проекта:

Целта на проекта е да създаде безопасна и здравословна училищна среда, като се въведат възстановителни практики за предотвратяване на насилието и тормоза в училищата. Проектът ще се реализира в четири български града: Гоце Делчев, Благоевград, Монтана и Вършец. Основните крайни потребители са педагози, училищни директори, ученици и общински служители.

Дейностите включват разработване на учебна програма и наръчник за възстановителни практики, обучение на 20 педагози, провеждане на работилници за учители и ученици, както и организиране на заключителна конференция. Възстановителните практики ще бъдат внедрени в училищата чрез обучение и създаване на планове за прилагането им в учебния процес.

Очакваните резултати включват създаването на общност от обучени педагози и училища, които активно прилагат възстановителни практики за управление на конфликти. Проектът ще допринесе за създаването на училищна култура, основана на уважение, емпатия и ненасилствено разрешаване на проблеми, за което се очаква да подобри социалната среда и безопасността в училищата.

 

 

Вх. №: INSP/NP/029

Организация: Сдружение „Институт по социални дейности и практики“

Населено място: Областите Шумен, Видин и София-град.

Интернет страница:  https://sapibg.org/bg

Име на инициатива:  Модел за интегрирано предоставяне на специализирана социална услуга за интервенция и вторична превенция на деца, жертви на насилие

Продължителност в месеци: 18

Сума по договор (в евро):  53466.83

Резюме на проекта:

Проектът има за цел разработването и внедряването на модел за интегрирана социална услуга „Зона Закрила“/„Барнахуз“, който да предоставя координирана подкрепа на деца, жертви на насилие, чрез сътрудничество между социални услуги, полиция, прокуратура, съдебна система и здравни институции. Моделът ще бъде тестван в три области – Видин, Шумен и София-град. Крайните потребители са деца на възраст 0-18 години, жертви на насилие, както и техните семейства.

В рамките на проекта ще бъдат проведени работилници за специалисти от различни институции, които ще повишат компетенциите си за междупрофесионално взаимодействие и застъпничество. Ще бъдат създадени индивидуални планове за подкрепа на деца, както и нормативни и методически документи, които ще улеснят прилагането на интегрираната услуга.

Очакваните резултати включват разработването на устойчив модел за междусекторна подкрепа, подобрена координация между институциите и повишаване на компетенциите на 150 специалисти. Проектът ще допринесе за установяване на „Зона Закрила“ като национален стандарт за защита на деца и ще осигури устойчивото прилагане на модела в страната.

 

 

Вх. №: INSP/NP/051

Организация: Сдружение „Дете и пространство“

Населено място: Директна работа в София, Русе и Сливен; разпространение на резултатите в Габрово, Севлиево, Бургас, Варна, Велико Търново, Пловдив, София

Интернет страница:  https://childandspace.com/

Име на инициатива:  Политика за неприкосновеност на тялото = нулева толерантност към насилието

Продължителност в месеци: 24

Сума по договор (в евро):  53000.00

Резюме на проекта:

Проектът „Политика за неприкосновеност на тялото = нулева толерантност към насилието“ цели да предотврати насилието над и между деца чрез обучение на професионалисти в детските градини, училищата и здравните заведения, както и чрез активиране на детската общност. Крайните потребители на проекта са деца от детски градини и училища в София, Русе и Сливен, както и педиатри от болница „Пирогов“. Проектът ще се реализира в тези три града и ще обхване над 2,600 деца и 500 възрастни.

Основните дейности включват: разработване на обучителен модел, провеждане на обучения за 247 професионалисти, активиране на „Лечебната сила на детската общност“ чрез работа с 50 деца и създаване на видеоресурси за превенция на насилието. В допълнение ще бъдат организирани информационни срещи с над 500 специалисти от образователната и социалната сфера.

Очакваните резултати включват повишаване на знанията на обучените професионалисти, изграждане на нетолерантност към насилието и активиране на детската общност за превенция на насилието.

 

 

Вх. №: INSP/NP/021

Организация: Сдружение „Големите и малките“

Населено място: София, Пловдив, Бургас, Велико Търново

Интернет страница:  https://golemiteimalkite.bg/

Име на инициатива:  Насилието над деца: ролята на педиатъра

Продължителност в месеци: 18

Сума по договор (в евро):  44833.00

Резюме на проекта:

Проектът „Насилието над деца: ролята на педиатъра“ има за цел да повиши компетенциите на медицинските специалисти, които работят с деца, относно разпознаването, реакцията и предотвратяването на насилие над деца. Основните целеви групи са лекари, медицински сестри и здравни работници, които се намират в София, Бургас, Пловдив и Велико Търново.

Планираните дейности включват проучване на нагласите на педиатрите, изготвяне на специализирано ръководство и организиране на обучения на 150 здравни работници. Кампанията за комуникация на резултатите ще бъде реализирана чрез презентации на научни конференции и публикации в бюлетини и електронни издания, които ще достигнат до над 3000 специалисти.

Очакваните резултати от проекта включват повишаване на знанията на лекарите относно признаците на насилие и подходящите действия в такива случаи. Очаква се крайният ефект да бъде повишаване на увереността и готовността на медицинските специалисти да реагират ефективно и да предотвратяват насилието над деца в България.

 

 

МЕСТНИ ПРОЕКТИ

 

Вх. №: INSP/LP/080

Организация: Фонд за превенция на престъпността – ИГА

Населено място: гр. Пазарджик, гр. Пещера

Интернет страница:  http://iga-bg.org/bg/home/

Име на инициатива:  Превенция на насилието между деца

Продължителност в месеци: 20

Сума по договор (в евро):  29,071.90

Резюме на проекта:

Превенцията на насилието между деца изисква развитие на социално-емоционални умения като саморегулация, емпатия и мирно разрешаване на конфликти. Липсата им води до агресивно поведение и затруднена комуникация.

Проектът цели създаване на модел за социално-емоционално обучение  за деца от 3 до 10 години в област Пазарджик. Ще бъде разработена, пилотирана и утвърдена методология, базирана на доказателства. Обучени ще бъдат 40 педагози, които ще я прилагат в детски градини и училища. Проектът включва също мониторинг и оценка на ефекта от обучението.

Методиката ще се основава на подхода skillstreaming, акцентирайки върху активното моделиране на поведенчески умения. Учителите ще преминат през специализирани обучения и супервизии, които ще ги подкрепят в прилагането на новите методи.

Очаква се проектът да обхване около 1000 деца, като създаде устойчива практика за преподаване на социално-емоционални умения. Финалното събитие ще представи резултатите и ще насърчи разпространението на методологията. Целта е изграждане на безопасна среда, в която насилието се предотвратява чрез емоционална интелигентност и позитивни взаимоотношения.

 

 

Вх. №: INSP/LP/076

Организация: Сдружение „Амала – Приятели“

Населено място: гр. Дупница

Интернет страница:  https://www.facebook.com/p/%D0%A1%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%90%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%B0-%D0%9F%D1%80%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8-100069365116042/

Име на инициатива:  „Код защита – Превенция, интервенция и овластяване на деца, жертви на насилие“

Продължителност в месеци: 18

Сума по договор (в евро):  27,417.47

Резюме на проекта:

Проектът има за цел да подобри ефективността на Координационния механизъм за работа с деца в риск в Община Дупница, като се фокусира върху превенцията и противодействието на насилието над деца. Мисията на проекта е да повиши чувствителността, знанията и уменията на деца, родители и специалисти за разпознаване, докладване и интервенция при случаи на насилие. Визията му е да създаде общество, което цени многообразието и уважава правата на всяко дете. Целевите групи включват 200 деца на възраст 10-14 г., 160 родители и 20 експерти от местни и държавни институции.

Основните дейности на проекта включват анализ на съществуващите механизми за защита на деца от насилие, провеждане на обучения за деца, родители и професионалисти, както и създаване и тестване на иновативна образователна настолна игра за насилието.

Очакваните резултати включват повишена компетентност и чувствителност на участниците, подобрено многофункционално сътрудничество между институции, както и интеграция на новосъздаденото звено за многосекторно сътрудничество в координационния механизъм за деца в риск. Ще се повиши активността на местната общност при търсене на подкрепа при случаи на насилие над деца.

 

 

Вх. №: INSP/LP/075

Организация: Сдружение „Клуб на нестопанските организации“ Клуб на НСО

Населено място: Община Търговище, селата: Вардун, Голямо Ново, Дралфа, Подгорица и Лиляк

Интернет страница:  https://www.clubngo.org/

Име на инициатива:  Устойчив модел за превенция и противодействие на насилието над деца

Продължителност в месеци: 18

Сума по договор (в евро):  29,462.45

Резюме на проекта:

Целта на проекта е да се започне работа по превенция на насилието над деца в ромските общности в малки населени места на община Търговище чрез изграждане на местни граждански групи, обучени да се борят с насилието. Проектът включва работа с деца, родители, институции и местни лидери. Мисията е да се повиши информираността за насилието и да се създадат устойчиви механизми за неговото предотвратяване. Визията на проекта е изграждането на безопасна среда за деца в ромските общности, в която насилието е редуцирано, а местните общности активно се включват в решаването на този проблем.

Целевите групи включват деца от 5 до 7 клас, родители, местни граждани и институции от пет малки населени места в община Търговище. Основните дейности са обучението на деца, родители и членове на гражданските групи, създаването на тези групи, както и организирането на месечни срещи за обсъждане на конкретни случаи на насилие.

Очакваните резултати от проекта включват създаването на устойчиви граждански групи за превенция на насилието, повишена информираност за проблемите с насилието и дългосрочна ангажираност на местните общности за осигуряване на безопасна среда за децата.

 

 

Вх. №: INSP/LP/074

Организация: Сдружение „Академика – 245“

Населено място: Община Антоново, обл.Търговище; Община Павликени, обл.Велико Търново; Община Стражица, обл. Велико Търново; Община Лясковец, обл. Велико Търново

Интернет страница:  https://akademika245.com/

Име на инициатива:  Сигурно бъдеще: Превенция и защита на децата от насилие в училище и общността

Продължителност в месеци: 16

Сума по договор (в евро):  29,997.45

Резюме на проекта:

Целта на проекта е да осигури безопасност и защита за деца, засегнати от насилие, като същевременно повиши осведомеността на местните общности относно превенцията и реакцията при случаи на насилие в училище и извън него. Проектът ще се реализира в общините Антоново, Стражица, Павликени и Лясковец, като основни крайни потребители са деца на възраст 7-18 години, родители и професионалисти, работещи с деца.

Основните дейности включват обучения за учители и социални работници, провеждане на работилници за родители, програми за ученическа медиация и кампании за повишаване на информираността за правата на децата и защитата им. Ще бъдат разработени и изпълнени конкретни мерки за интервенция и подкрепа за деца, засегнати от насилие.

Очакваните резултати включват подобрена защита на децата чрез осведоменост и обучение на родителите и професионалистите, намаляване на случаите на насилие в училища и общности, както и устойчиво ангажиране на местните власти в осигуряването на безопасна среда за децата.

 

 

Вх. №: INSP/LP/071

Организация: Сдружение „Знание“ Ловеч

Населено място: Област Ловеч

Интернет страница:  https://znanielovech.org/

Име на инициатива:  Заедно за сигурно детство

Продължителност в месеци: 18

Сума по договор (в евро):  29,966.42

Резюме на проекта:

Проектът има за цел изграждането на механизъм за превенция и борба с детското насилие в област Ловеч, като обхваща ученици на възраст 7-18 години, техните родители, както и експерти, работещи с деца – учители, психолози, педагогически съветници и представители на институции и НПО. Включването на широк кръг заинтересовани страни гарантира устойчивостта и ефективността на предприетите мерки.

Основните дейности по проекта включват провеждане на фокус групи за анализ на потребностите, разработване на методика за превенция на насилието, обучения за професионалисти, прилагане и оценка на методиката в избрани училища, организиране на обществен форум и информационна кампания.

Очакваните резултати са по-добро разпознаване на случаите на насилие, засилване на институционалния диалог, повишена осведоменост на родителите и общността, както и подобрена професионална подготовка на експертите. Реализацията на проекта ще допринесе за намаляване на случаите на детско насилие и за създаване на по-безопасна среда за децата в област Ловеч.

 

 

Вх. №: INSP/LP/070

Организация: Сдружение за споделено учене ЕЛА

Населено място: Община Горна Малина

Интернет страница:  https://www.ela-bg.eu/

Име на инициатива:  „Тихото лидерство: Партньорства за устойчиво детство“

Продължителност в месеци: 18

Сума по договор (в евро):  29,371.50

Резюме на проекта:

Проектът има за цел да осигури подкрепа на деца с психично страдание, да предотврати насилието в училище и да създаде приобщаваща образователна среда. Чрез обучения, интервенции и овластяване на ученици и учители, инициативата цели да изгради устойчива училищна система за психично здраве.

Крайните потребители са ученици, учители и родители от община Горна Малина, като проектът ще се реализира в три училища в района.

Основните дейности включват обучение на учители за разпознаване на психични разстройства, изграждане на мобилен екип от психолози за индивидуални консултации и разработване на училищни политики за подкрепа. В рамките на проекта ще се създаде инициатива „Посланици без тормоз“, която ще включва ученици, ангажирани в превенцията на насилието. Допълнително ще бъдат проведени сесии по терапевтична фотография и радио предавания, насочени към повишаване на осведомеността за психичното здраве.

Очакваните резултати са подобрена подготовка на учителите, по-добра подкрепа за учениците в риск, намаляване на случаите на насилие в училище и изграждане на по-здравословна училищна среда чрез активно включване на цялата общност.

 

 

Вх. №: INSP/LP/068

Организация: Женско сдружение „Екатерина Каравелова“

Населено място: Област Силистра

Интернет страница:  http://www.ekaravelova.org/

Име на инициатива:  Свят, в който няма насилие над децата!

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  25,808.40

Резюме на проекта:

Проектът ще се реализира в област Силистра, като крайните ползватели са деца от 0 до 18 години и техните семейства, както и специалисти от социалната, образователната и правораздавателната сфера.

Дейностите включват мониторинг на институционалните практики за закрила на детето, обучения за специалисти в разпознаване и интервенция при насилие и създаване на „Младежки превантивен център“ за ангажиране на младежи като доброволци в превенцията. Предвиждат се още информационни кампании и публични събития.

Проектът цели и да укрепи капацитета на организацията за превенция на насилието над деца и предоставяне на подкрепа на жертвите, като част от интегрираната система за закрила на детето.

Очакваните резултати включват повишена осведоменост и капацитет на специалистите, по-ефективна закрила на децата, засилено детско участие в превенцията и утвърждаване на нулева толерантност към насилието. Сдружението ще укрепи ролята си като водеща организация в защитата на правата на детето.

 

 

Вх. №: INSP/LP/067

Организация: фондация „Право на детство“ (ФПД)

Населено място: гр. Русе, Област Русе

Интернет страница:  https://www.childhood.bg/index.php

Име на инициатива:  Младите хора в защита на правата на децата

Продължителност в месеци: 16

Сума по договор (в евро):  28,322.90

Резюме на проекта:

Проектът цели да информира и ангажира младежите на възраст 14-21 години от област Русе в процесите на превенция на насилието над деца, като използва иновативни и интерактивни методи. Чрез платформата www.kidsprotect.eu, подкасти, дебати, анимирани видеа и изложби, проектът цели да насърчи активното участие на младите хора в обществения диалог и взаимодействието с институциите.

Дейностите включват управление и координация, създаване на младежки клубове за дискусии и дебати, дигитална кампания с анимирани видеа и селфи предизвикателства, както и обновяване на платформата за подаване на сигнали за насилие. В проекта ще участват младежи от Русе и региона, като ще се ангажират и професионалисти от различни сектори.

Очакваните резултати включват повишена информираност сред децата за техните права, активно участие в превенцията на насилието, засилено сътрудничество между институциите и младите хора, както и изграждане на устойчиви механизми за защита на детските права. Проектът ще допринесе за създаването на по-безопасна и подкрепяща среда за децата и младежите.

 

 

Вх. №: INSP/LP/066

Организация: Сдружение „ИМКА“

Населено място: гр. Габрово; гр. Севлиево

Интернет страница:  https://ymca-gabrovo.org/

Име на инициатива:  МЛАДЕЖКИ ПАСПОРТ – СИСТЕМА ЗА ПОДКРЕПА НА МЛАДЕЖКОТО УЧАСТИЕ

Продължителност в месеци: 24

Сума по договор (в евро):  29,986.75

Резюме на проекта:

Проектът цели създаването на модел за насърчаване на детското участие и овластяване на учениците, като ги ангажира в процесите на вземане на решения в училищните общности. Проектът ще се реализира в Габрово и Севлиево, като обхване ученици от четири гимназии, учители, родители и представители на местните власти.

В рамките на проекта ще бъдат проведени 8 еднодневни и 2 двудневни обучения за ученическия екип, както и 4 обучения за педагогически съветници, класни ръководители и родители. Ще бъдат реализирани младежки допитвания и ученически инициативи, насочени към ангажиране на по-широк кръг ученици. Освен това, специалистите ще получат методическа подкрепа и супервизия за по-ефективно подпомагане на младежкото участие.

Очакваните резултати включват по-активно участие на учениците в училищния живот, по-добро познаване на правата им, успешно реализирани младежки инициативи и подобрено сътрудничество между ученици, учители, родители и институции. Проектът ще допринесе за превенцията на насилието и ще създаде устойчиви механизми за детско участие, които могат да бъдат приложени и в други училищни общности.

 

 

Вх. №: INSP/LP/064

Организация: Сдружение „Национална асоциация за приемна грижа“ (НАПГ)

Населено място: София, Пловдив, Плевен, Варна, Стара Загора

Интернет страница:  https://napg.eu/

Име на инициатива:  „Щит за детството: Защита срещу насилието и уязвимостта в приемна грижа“

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  29,739.58

Резюме на проекта:

Проектът има за цел да създаде безопасна и подкрепяща среда за деца в приемни семейства в България, като намали риска от насилие, дискриминация и стигматизация. Основните дейности ще се фокусират върху повишаване на компетенциите на учителите и приемните родители, както и на обществената осведоменост.

Проектът ще обхване градовете София, Пловдив, Плевен, Варна и Стара Загора. Крайни потребители ще бъдат около 200 деца в приемни семейства, 100 учители и 50 приемни родители. Ще бъдат проведени обучения за учители, които да разпознават признаци на насилие и да предоставят подкрепа на деца в риск. Приемните родители ще получат специализирана подготовка за работа с травмирани деца. Ще стартира информационна кампания, насочена към преодоляване на стереотипите и осигуряване на интеграцията на тези деца в обществото.

Очакваните резултати включват повишаване на компетенциите на учителите и приемните родители, намаляване на стигмата към деца в приемни семейства и създаване на устойчива подкрепа за децата, което ще води до подобряване на тяхната безопасност и психическо благосъстояние.

 

 

Вх. №: INSP/LP/062

Организация: Социална фондация „Инди – Рома 97“ – СФ „Инди – Рома 97“

Населено място: гр. Куклен, община Куклен, област Пловдив

Интернет страница:  https://indiromanews.com/

Име на инициатива:  Превенция чрез действие: Заедно срещу насилието над деца и младежи в Куклен

Продължителност в месеци: 16

Сума по договор (в евро):  25,123.60

Резюме на проекта:

Проектът „Превенция чрез действие: Заедно срещу насилието над деца и младежи в Куклен“ има за цел да намали и предотврати насилието сред деца и младежи в община Куклен чрез интегриран и многостранен подход. Основните целеви групи са деца и младежи на възраст от 10 до 16 години, както и техните родители. Проектът ще се проведе в общността, обхващайки етническите групи роми, турци и българи.

Основните дейности включват изследване на социалните и психологическите фактори, водещи до насилие, обучение на учители, училищни психолози и социални работници, както и образователни сесии за родители относно разпознаването на признаците на насилие и създаването на безопасна домашна среда. Проектът ще осигури и психологическа подкрепа чрез арт терапия за деца и родители.

Очакваните резултати включват повишаване на осведомеността и уменията на родителите и учителите за справяне с насилието, намаляване на инцидентите на насилие и създаване на устойчиви партньорства между местни институции. Чрез активна интервенция и изграждане на култура на безопасност се цели дългосрочна превенция на насилието в общността.

 

 

Вх. №: INSP/LP/061

Организация: Фондация Ресурсен център Билитис

Населено място: гр. София, гр. Пловдив, гр. Варна, гр. Велико Търново

Интернет страница:  https://bilitis.org/

Име на инициатива:  Силата на общността

Продължителност в месеци: 18

Сума по договор (в евро):  29,605.83

Резюме на проекта:

Целта на проекта е да повиши капацитета на фондация Билитис за подкрепа на ЛГБТИ тийнейджъри, жертви на анти-ЛГБТИ насилие, чрез предоставяне на услуги в общността и укрепване на партньорствата с други НПО. Проектът ще се проведе в София, Пловдив, Варна и Велико Търново, като основни крайни потребители са тийнейджъри на възраст 14-18 години, които са преживели насилие в училище, семейство или на обществени места.

Дейностите включват оценка и изграждане на мрежа за подкрепа, обучение на екипите на фондацията и местни ЛГБТИ организации, предоставяне на психологическа подкрепа чрез онлайн чат и други социални услуги, както и активиране на силата на общността за превенция и подкрепа.

Очакваните резултати включват повишаване на капацитета за предоставяне на комплексни услуги, създаване на устойчива мрежа от партньорски НПО и подобрена защита и овластяване на най-уязвимите ЛГБТИ тийнейджъри, които ще получат адекватна подкрепа. Проектът цели да създаде устойчива система за защита и интеграция на тези тийнейджъри в обществото.

 

 

Вх. №: INSP/LP/056

Организация: Сдружение „Новела“

Населено място: гр. Банско, Община Банско, област Благоевград

Интернет страница:

Име на инициатива:  Детски съветници за безопасност и права в училище и онлайн

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  29,582.29

Резюме на проекта:

Проектът има за цел да насърчи активното участие на децата в процесите на защита на техните права и безопасност, както в училищната среда, така и в онлайн пространството. Основният фокус е върху изграждането на мрежа от обучени детски съветници, които ще бъдат лидери сред своите връстници, подпомагайки ги да разпознават и реагират на насилие и дискриминация.

Проектът ще стартира с обучение на 20 детски съветници в община Банско, като обучението ще включва модули за правата на децата, безопасно онлайн поведение и разпознаване на насилие. В допълнение, 30 учители и педагогически специалисти ще преминат през обучение, за да подобрят уменията си за работа с децата и да идентифицират случаи на насилие. Родителите също ще бъдат включени чрез информационни сесии, които ще ги информират за рисковете и начините за защита на децата както в училище, така и онлайн. Обществената кампания ще има за цел да повиши осведомеността за правата на децата и безопасността им.

Очакваните резултати включват активиране на детските съветници, повишаване на осведомеността сред децата и общността и подобрена координация между местни институции и образователни служби.

 

 

Вх. №: INSP/LP/055

Организация: Сдружение „Шанс и закрила“

Населено място: Област Хасково – гр. Хасково и гр. Свиленград

Интернет страница:  https://chancebg.org/?page_id=25

Име на инициатива:  Училищен клуб „Силни без насилие“

Продължителност в месеци: 15

Сума по договор (в евро):  28,504.80

Резюме на проекта:

Целта на проекта е да създаде училищни клубове „Силни без насилие“, които да осигурят безопасна и подкрепяща среда за децата, предотвратявайки насилието в училище и насърчавайки толерантността и уважението. Проектът ще се реализира в три училища в Хасково и Свиленград, като участниците ще бъдат деца на възраст 13-16 години и младежки лидери.

Основните дейности ще включват създаване на клубове, обучение на деца и училищен персонал, както и организиране на инициативи за повишаване на осведомеността и създаване на канали за съобщаване на насилие. Ще се проведат и семинари и тренинги за професионалисти, които да подкрепят функционирането на клубовете.

Очакваните резултати включват повишаване на чувството за сигурност на 135 деца, подобряване на знанията им за насилието и механизми за подкрепа, както и обучение на младежки лидери и професионалисти. Проектът има за цел разширяване на модела в други училища и интегрирането му в национални и общински стратегии за защита на децата.

 

 

Вх. №: INSP/LP/052

Организация: Сдружение „Равновесие“

Населено място: Област Бургас; общини Бургас, Созопол, Камено и Сунгурларе; гр. Бургас, с. Росен, гр. Созопол, с. Трояново, с. Грозден

Интернет страница:  https://ravnovesie.eu/

Име на инициатива:  Координиран подход за противодействие на насилието и трафика на деца в ромските общности на общините Бургас, Камено, Созопол и Сунгурларе

Продължителност в месеци: 16

Сума по договор (в евро):  29,002.35

Резюме на проекта:

Проектът цели повишаване на информираността и предотвратяване на насилието и трафика на хора сред уязвими общности, като основно внимание се отделя на ромски семейства с деца и младежи. Проектът ще се реализира в 5 населени места и ще включва деца, родители и местни професионалисти като педагогически специалисти, полицаи и социални работници.

Основните дейности включват обучения за разпознаване и предотвратяване на насилие, създаване на онлайн ресурси и видеа, както и координирани кампании за информираност. Възможностите за взаимодействие между професионалистите ще бъдат повишени чрез специфични обучения. Проектът има за цел да намали толерантността към насилието в общността и да увеличи броя на разпознатите случаи на насилие и трафик на хора.

Очакваните резултати включват повишаване на осведомеността, подобрени умения за разпознаване на насилие и по-малко случаи на скрито насилие, като стремежът е към дългосрочни промени в социалното поведение на участниците.

 

 

Вх. №: INSP/LP/041

Организация: Фондация „Мисия Криле“

Населено място: община Харманли, област Хасково

Интернет страница:  https://fund.missionwings.bg/

Име на инициатива:  По-обединени за децата

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  29,414.30

Резюме на проекта:

Целта на проекта е да се осигури превенция и подкрепа за деца, жертви на насилие, като специално внимание се обръща на непридружените деца бежанци. Проектът ще бъде реализиран в региона на Харманли, като основните целеви групи са деца, жертви на насилие, и непридружени деца, настанени в РПЦ – Харманли.

Основните дейности включват провеждане на обучения за местните заинтересовани страни по теми, свързани с насилието над деца, кризисна интервенция и спортно-терапевтични дейности с непридружени деца, както и създаване на детски съвет в РПЦ-Харманли. В рамките на проекта ще се проведат групови спортни занятия и ще се предоставя подкрепа на новопристигащи деца, като се гарантира тяхната интеграция в процедурата за международна закрила.

Очакваните резултати включват подобряване на грижата за деца, жертви на насилие, чрез обучение на 50 специалисти, подкрепа за 200 непридружени деца и овластяване на младежите да участват в процесите на вземане на решения. Проектът ще засили координацията между институциите и ще повиши ефективността на системата за закрила на детето.

 

 

Вх. №: INSP/LP/039

Организация: Клуб на жените Родопчанка

Населено място: Град Смолян, Община Смолян, Област Смолян

Интернет страница:  https://kjrbg.com/

Име на инициатива:  „Зона на Смелите“ – Обединени в борбата за по-добро бъдеще за децата.

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  25,635.06

Резюме на проекта:

Проектът „Зона на Смелите“ цели да създаде безопасна и подкрепяща среда за деца, родители и учители чрез активното им включване в образователни и социални дейности. Основните целеви групи са деца, ученици и младежи на възраст от 6 до 18 години от град Смолян, както и техните родители и учители.

Дейностите включват създаване на интерактивни игрални и образователни площадки, организиране на семинари и обучения за родители и учители относно предотвратяването на насилието, както и дни на отворени врати, в които специалисти ще предоставят консултации и събират обратна връзка от общността.

Очакваните резултати включват повишена осведоменост за правата на децата, намаляване на случаите на насилие и изграждане на сигурни и ангажирани социални пространства. Проектът ще насърчи активно участие на децата в образователни и социални дейности, а родителите и учителите ще се обучават да разпознават ранни признаци на насилие и да осигуряват подкрепа. Очаква се проектът да доведе до устойчиво социално ангажиране и подобрени взаимоотношения в училищната среда и общността.

 

 

Вх. №: INSP/LP/037

Организация: Сдружение „Център Динамика“

Населено място: гр.Русе, община Русе, област Русе

Интернет страница:  https://dinamika-ruse.bg/

Име на инициатива:  SOS насилие над деца

Продължителност в месеци: 18

Сума по договор (в евро): 

Резюме на проекта:  21,961.75

Проектът „SOS Насилие над деца“ цели превенция на насилието сред подрастващите и намаляване на случаите на агресия в община Русе чрез театрални и обучителни инициативи. Основната цел е да се повиши осведомеността и чувствителността на учениците и педагогическите специалисти по темата за насилието в училище. Проектът ще се реализира в 26 общински училища в Русе и ще обхване ученици от 5 до 11 клас, педагози, педагогически съветници и психолози.

Основни дейности включват провеждане на информационни и обучителни сесии за ученици и учители, създаване на четири творчески ателиета (писателско, актьорско, декораторско и дизайнерско), в които деца ще изработват театрални постановки на тема насилие. Ще се организират две театрални представления и медийни активности за популяризиране на проекта.

Очакваните резултати включват увеличена информираност и ангажираност на ученици, учители и общността с проблема на насилието. Проектът ще доведе до намаляване на агресията в училищата и ще активизира обществени дебати за борбата с насилието над деца.

 

 

Вх. №: INSP/LP/036

Организация: Морски клуб „Приятели на морето“

Населено място: Гр. Варна, област Варна

Интернет страница:  www.seafriends.bg

Име на инициатива:  ЗАБАВНО Е, ЛЕСНО Е!

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  28,714.52

Резюме на проекта:

Проектът „Забавно е, лесно е“ е насочен към 30 деца на възраст от 8 до 14 години, които са попаднали или застрашени от различни форми на физическо или психическо насилие. Основната цел на проекта е да подобри психическото и емоционалното състояние на децата чрез атрактивни дейности, свързани с морето, като се използва методът Деептерапия (подводна терапия). Този метод включва гмуркане и подводно плуване с водолазно оборудване и е успешно приложен в Шотландия и Калифорния. Морският клуб „Приятели на морето“, реализирайки своя прокет  за първи път ще се приложи в България метода на подводната терапия.

В рамките на проекта децата ще участват в тренировки по гмуркане и подводно плуване в басейн и на море, ще се занимават с игри и обучения за работа в екип. Всеки участник ще получи международен сертификат за водолазна провоспособност. В края на проекта се очаква да се отбележи значителна промяна в психическото състояние на децата, както и в техния социален статус.

Очакваните резултати включват подобряване на самочувствието и увереността на децата, укрепване на отношенията им със семействата и общността и изкореняване на насилието.

 

 

Вх. №: INSP/LP/035

Организация: Фондация „Х и Д Джендър перспективи“

Населено място: гр. Хасково

Интернет страница:  www.hdgender.eu

Име на инициатива:  ВИЖ МЕ, ЗАЩИТИ МЕ, аз имам права! – Създаване на пилотна услуга Контактен център за деца на родители в конфликт, развод ,домашно насилие или риск от такива!

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  29,887.24

Резюме на проекта:

Целта на проекта е създаване на Контактен център, който да предостави безопасно място за деца и родители, засегнати от конфликти, развод или домашно насилие. Проектът ще осигури подкрепа на децата и родителите чрез контролирани срещи, психологическа помощ и социални консултации, с акцент на намаляване на конфликти и подобряване на комуникацията между тях. Центърът ще обхваща деца от различни етнически групи и ще работи основно в град Хасково и прилежащите малки населени места в областта.

Сред основните дейности, които ще бъдат извършени, са провеждане на проучвания, обучение на екипа, изграждане на инфраструктура за центъра, и осигуряване на психологическа, правна и социална подкрепа за участниците. Ще се организират и информационни кампании за повишаване на обществената чувствителност към проблема.

Очакваните резултати включват подобряване на безопасността и благосъстоянието на децата, намаляване на родителските конфликти, и повишаване на осведомеността на институциите и обществото по темата.

 

 

Вх. №: INSP/LP/033

Организация: Фондация „Карин дом“

Населено място: Област Варна

Интернет страница:  https://karindom.org/

Име на инициатива:  Превенция на насилието при деца чрез изграждане на умения за справяне със стреса и професионалното прегаряне на персонала в предучилищното образование

Продължителност в месеци: 17

Сума по договор (в евро):  28,589.33

Резюме на проекта:

Целта на проекта е превенция на насилието над деца в предучилищното образование чрез подкрепа на педагогическия персонал и работа с деца и родители в област Варна. Проектът ще се съсредоточи върху облекчаване на стреса и предотвратяване на професионалното прегаряне сред учителите, като по този начин ще се намалят агресията и насилието към децата. Целевата група ще бъдат деца на възраст 3-6 години, които посещават детски градини в региона, както и техните учители и родители.

Дейностите включват изследване на социално-емоционалното състояние на децата и учителите, разработване на специализирани инструменти за оценка и създаване на наръчник за справяне със стреса и агресията в детските градини. Ще се проведат обучения за педагогическия и непедагогическия персонал, като целта е повишаване на ефективността на тяхната работа и намаляване на насилието.

Очакваните резултати включват подобрено социално-емоционално състояние на децата, повишени умения на педагогическия персонал за справяне със стреса и насилието, както и разпространение на добри практики сред други детски градини и институции. Проектът ще доведе до дългосрочни промени в нагласите към насилието и подобряване на благосъстоянието на децата и педагогическите специалисти.

 

 

Вх. №: INSP/LP/032

Организация: Сдружение „Инсайт-ИПМ“

Населено място: Община Бургас.

Интернет страница:

Име на инициатива:  „Да подадем ръка, не агресия“

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  29,599.41

Резюме на проекта:

Целта на проекта е да разработи и внедри иновационна терапевтична техника, която да подпомогне деца в риск, изложени на тормоз или насилие в училищата. Техниката ще осигури безопасен начин за изразяване на емоции и ще подпомогне емоционалната и социалната адаптация на децата. Проектът ще се осъществи в училища в Бургаска област, като целевите групи са деца на възраст между 7 и 18 години, училищни психолози и педагогически съветници.

Основните дейности включват разработка на терапевтичната техника, пилотно тестване в училищата, обучение на училищните специалисти и внедряване на техниката в училищната практика. Също така ще бъде извършван мониторинг и оценка на ефективността на техниката.

Очакваните резултати включват значително подобрение на емоционалното състояние и социалната адаптация на децата в риск, успешно прилагане на техниката от училищните специалисти и нейното интегриране в училищната система. Проектът ще създаде устойчив модел за превенция на насилието и ще повиши обществената осведоменост по темата.

 

 

Вх. №: INSP/LP/030

Организация: СНЦ „ЖЕНСКА АЛТЕРНАТИВА ЗА НЕЗАВИСИМОСТ, ЕТНИЧЕСКА ТОЛЕРАНТНОСТ И АСОЦИИРАНЕ (ЖАНЕТА)

Населено място: Община Разград

Интернет страница:  www.janeta.bg

Име на инициатива:  Овластяване и закрила: Силата на гражданските организации в борбата с насилието

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  26,818.48

Резюме на проекта:

Целта на проекта е да осигури ефективна превенция и интервенция срещу насилието над деца, като укрепи капацитета на гражданските организации и публичните институции, работещи в тази област. Проектът ще бъде реализиран в община Разград, като основни потребители ще бъдат деца в риск или вече преживели насилие, техните семейства и местната общност.

Основните дейности включват провеждане на информационни кампании за повишаване на осведомеността, обучения за професионалисти, работа с деца чрез психологическа и правна подкрепа, създаване на междусекторна работна група и организиране на съвместни инициативи между НПО и публични институции. Ще бъде разработен наръчник за специалисти и ще се проведат арт терапии и консултации.

Очакваните резултати включват повишаване на осведомеността за насилието над деца, подобрена координация между различни организации и институции, увеличаване на броя на обучените професионалисти и осигуряване на подкрепа за повече деца, преживели насилие. Проектът ще създаде устойчиви механизми за превенция и интервенция, което се очаква да доведе до намаляване на насилието в общността.

 

 

Вх. №: INSP/LP/028

Организация: „НАЦИОНАЛНА ЕВРОПЕЙСКА МЛАДЕЖКА ОРГАНИЗАЦИЯ” – НЕМО

Населено място: гр. Златица, община Златица; гр. Пирдоп, община Пирдоп; гр. Ихтиман, община Ихтиман; гр. Челопеч, община Челопеч

Интернет страница:  https://ngonemo.org/bg/za-nas.html

Име на инициатива:  Гласът на Детето: Път към Сигурност и Защита

Продължителност в месеци: 13

Сума по договор (в евро):  21,037.27

Резюме на проекта:

Проектът „Гласът на Детето: Път към Сигурност и Защита“ цели да създаде механизми за мониторинг и оценка на насилието над деца чрез разработване на специализиран софтуер, основан на психологически профили. Това ще позволи по-ефективно идентифициране и интервенция при случаи на насилие на местно ниво. Крайни потребители на проекта ще бъдат деца, жертви на насилие, техните семейства и професионалисти като социални работници, учители и психолози. Проектът ще се реализира в общините Златица, Пирдоп, Челопеч и Ихтиман.

Основните дейности включват разработване на анкети за различни възрастови групи, събиране и анализ на данни чрез софтуерна програма, обучение на специалисти и внедряване на новата система за мониторинг.

Очакваните резултати включват подобрена координация между институциите, по-бързо идентифициране на случаи на насилие, както и повишена обществена осведоменост и ангажираност за проблемите с насилието над деца. От проекта се очаква да създаде безопасна и подкрепяща среда за децата и да укрепи механизмите за тяхната защита.

 

 

Вх. №: INSP/LP/025

Организация: Гражданско сдружение „Алтернатива 55“

Населено място: Област Стара Загора

Интернет страница:  https://alternative55.org/

Име на инициатива:  Заедно срещу насилието над децата с увреждания

Продължителност в месеци: 24

Сума по договор (в евро):  29,771.95

Резюме на проекта:

Целта на проекта е да се увеличат възможностите за устойчива работа по превенция на насилие и подкрепа на деца с увреждания, като се създаде подкрепяща среда чрез партньорства с местни власти, социални институции и медии. Основни цели са повишаване на информираността и подготвеността на професионалистите и родителите за разпознаване на насилие и оказване на помощ на пострадали деца с увреждания. Проектът ще бъде реализиран в община Стара Загора, където ще се проведат обучения за специалисти, родители и студенти от Тракийски университет, както и групи за самопомощ за родители на деца с увреждания.

Основни дейности ще включват създаване и разпространение на наръчник за разпознаване на насилие, провеждане на анкети за актуализиране на местната програма за превенция на насилието, както и организиране на Кръгла маса с представители на местните власти и институции. Ще се реализират и информационни кампании чрез местни медии.

Очакваните резултати включват повишаване на информираността и капацитета на специалистите и обществото относно насилието над деца с увреждания, изграждане на ефективна система за докладване и проследяване на насилие, и формиране на по-силна местна политика за превенция и защита.

 

 

Вх. №: INSP/LP/020

Организация: Компас за активно развитие на общността – КАРО

Населено място: област София-град, община Столична, район Нови Искър – село Чепинци, село Световрачене, гр. Нови Искър

Интернет страница:  https://karobg.eu/

Име на инициатива:  Децата в действие

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  24,438.80

Резюме на проекта:

Целта на проекта е да въведе в училищата на район „Нови Искър“ практиката на мирната педагогика, социално-емоционалното учене, медиацията и детското участие, като отговор на агресията, тормоза и насилието в учебната среда. Проектът ще се реализира в училища в района, с акцент върху ученици от 5-7 клас и техните преподаватели, както и родители.

Дейностите включват избор на училища, организиране на обучения за ученици, учители и родители по социално-емоционално учене и медиация. Ще се проведат дискусионни ателиета, екологични и граждански инициативи, както и лагер за развитие на мирна педагогика и медиация. Освен това, ще се въведе ученическа медиация в училищните политики за решаване на конфликти.

Очакваните резултати включват повишаване на социално-емоционалните умения на учениците, активна и конструктивна медиация между връстници, намаляване на агресията и тормоза, както и създаване на позитивна учебна среда. Проектът ще развие граждански инициативи, водени от децата, и ще насърчи интеграцията на демократични и европейски ценности в училищата.

 

 

Вх. №: INSP/LP/015

Организация: Народно Читалище „Светлина-2024“-гр.Хасково

Населено място: гр. Хасково, община Хасково, област Хасково

Интернет страница:  https://www.facebook.com/profile.php?id=61564516898190

Име на инициатива:  Дигитални герои: Спри кибертормоза и насилието в училище

Продължителност в месеци: 17

Сума по договор (в евро):  23,173.53

Резюме на проекта:

Проектът има за цел да намали случаите на тормоз и кибертормоз сред деца в 6-ти, 7-ми и 8-ми клас в пет пилотни училища в Хасково. Според доклади на Държавната агенция за закрила на детето, тези възрастови групи са най-уязвими на тормоз и онлайн насилие. Проектът ще обучи ученици и учители, като се фокусира върху развитието на социални и емоционални умения за справяне с агресията и насилието.

Основните дейности включват интерактивни обучения за тормоза и кибертормоза, създаване на детски доброволчески клубове „Кибер патрули“, информационни кампании и събития за повишаване на осведомеността, както и изработка на късометражен филм за правата на децата и механизмите за защита. В допълнение, ще се проведе медийна кампания за насърчаване на безопасното поведение в интернет.

Очакваните резултати включват повишаване на осведомеността сред учениците, активизиране на участието на децата в процесите на защита и превенция, както и създаване на устойчиво ангажиране на учители и родители в изграждането на безопасна среда в училищата.

 

 

Вх. №: INSP/LP/012

Организация: Клуб „Отворено общество“- Русе

Населено място: Област Русе

Интернет страница:  www.oscrousse.org

Име на инициатива:  Нова перспектива

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  23,953.02

Резюме на проекта:

Проектът „Нова перспектива“ на Клуб „Отворено общество“ – Русе има за цел да повиши информираността и чувствителността към насилието над деца, както и да внедри нов медиаторски подход за превенция на насилието в училищата, дома и общността. Проектът ще се реализира в Русенска област и ще включва две основни целеви групи: деца и младежи на възраст 13-19 години, предимно от уязвими групи, и специалисти, работещи с деца – полицаи, социални работници, учители и педагози.

Дейностите по проекта включват провеждане на информационни срещи, обучения и прилагане на нов медиаторски подход за разрешаване на конфликти. Ще бъдат организирани 16 срещи в 8 общини на Русенска област, с участието на поне 180 специалисти и 200 ученици от 12 училища. Ще се разработят областна стратегия за борба с насилието над деца и нова детска политика на Клуб „Отворено общество“ – Русе.

Очакваните резултати включват повишаване на капацитета на специалистите, прилагане на медиаторския подход в училищата, както и повишена обществена осведоменост и ангажираност за проблемите на насилието над деца.

 

 

Вх. №: INSP/LP/09

Организация: Сдружение „Лицата на хората“

Населено място: гр. София

Интернет страница:  https://peoplefaces.bg/

Име на инициатива:  Лица на толерантността

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  15,226.10

Резюме на проекта:

Проектът „Лица на толерантността“ има за цел да подкрепи развитието на умения за разбиране и защита правата на човека, противодействие на насилието и езика на омразата, както и развиване на толерантност сред младежите. Проектът ще се осъществи в две софийски училища с ученици от 9 до 12 клас. Целевите групи включват ученици, участници в клубове по дебати и сторителинг, класни ръководители и училищни психолози.

Дейностите по проекта включват провеждане на дискусии и психологически игри, както и създаване на клубове по дебати и сторителинг, които ще работят върху теми като насилие, дискриминация и кибертормоз. Ще се проведат демонстрационни дебати, а историите от сторителинг ще бъдат публикувани онлайн. Проектът ще приключи с качествено изследване на предизвикателствата при справянето с насилието, което ще бъде обобщено в доклад.

Очакваните резултати включват развиване на умения за конструктивна комуникация и повишаване на толерантността сред младите хора.

 

 

Вх. №: INSP/LP/07

Организация: Сдружение Карате Клуб Ронин 11

Населено място: гр. София, община Столична , област София-град

Интернет страница:  https://www.ronin11.com/

Име на инициатива:  Насилието не е решение, страхът погубва разума

Продължителност в месеци: 14

Сума по договор (в евро):  21,025.50

Резюме на проекта:

Целта на проекта е да се ограничи агресията и насилието над деца чрез създаване на безопасна среда за тяхното развитие и обучение. Проектът ще бъде реализиран в четири училища в София. Крайни потребители на проекта ще бъдат деца от 1 до 12 клас и техните родители, като се очаква участието на около 400 души.

Дейностите, които ще бъдат извършени, включват разяснителна кампания, разпространяване на информационни материали, провеждане на анкети за установяване на рисковете от насилие в училищна и домашна среда, както и практически занятия по бойни изкуства и психологическа подготовка. Ще бъдат организирани и работни срещи, свързани със стрес контрол и самоотбрана, които ще доведат до създаването на практическо ръководство по стрес контрол, управление на риска и самоотбрана.

Очакваните резултати от проекта включват предизвикване на обществена дискусия за насилието над деца, повишаване на психическата устойчивост и изграждане на умения за самоотбрана сред участниците. Ще се създаде среда на нетърпимост към агресията и насилието в училищата и в обществото.

 

 

Вх. №: INSP/LP/06

Организация: Надежда и домове за децата – клон България

Населено място: гр. София

Интернет страница:  https://hopeandhomesbg.com/

Име на инициатива:  Участвай сега!

Продължителност в месеци: 12

Сума по договор (в евро):  29,716.47

Резюме на проекта:

Проектът има за цел да създаде механизъм за ефективно и съдържателно детско и младежко участие, като включва деца и младежи от резидентни услуги в София, особено тези с интелектуални затруднения. Крайна цел е тяхното активно участие в общността и в политическите процеси, свързани с правата на децата. Включените участници ще бъдат деца и младежи от 10 до 35 години, както и експерти, работещи с тях.

Дейностите ще включват разработване на механизъм за участие, организиране на фокус групи и индивидуални интервюта, както и пилотиране на модела за участие чрез арт сесии и други иновации. Проектът също така ще създаде възможности за взаимодействие между деца и младежи с увреждания и други деца от местната общност. Ще се организират и обучения за деца и младежи, които ще създадат собствена книжка с идеи за правата им и значението на участието.

Очакваните резултати включват намаляване на дискриминацията и изолацията на деца и младежи с увреждания, създаване на условия за активно участие на всички деца в процесите на вземане на решения и промяна на нагласите на институциите и общността. Проектът ще надгради вече постигнатите резултати и ще предостави устойчив модел за прилагане на местно и национално ниво.

 

 

Вх. №:  INSP/LP/05

Организация: НЧ „Христо Ботев 1884“ – Ботевград
Населено място: гр. Ботевград, община Ботевград, област София и гр. Етрополе, област Етрополе, област София

Интернет страница: https://www.facebook.com/p/%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%B5-%D0%A5%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE-%D0%91%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%B2-1884-%D0%91%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%B2%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4-100076649884322/

Име на инициатива: „Екраните на пауза: Игра и общуване срещу агресията“

Продължителност в месеци: 15
Сума по договор:  28,000.00

Резюме на проекта:

Целта на проекта „Екраните на пауза: Игра и общуване срещу агресията“ е да намали агресията сред децата, предизвикана от прекомерното време, прекарано пред екраните. Чрез алтернативни занимания, като настолни игри и форум театър, проектът ще насърчи социализацията, креативността и уменията за справяне с конфликти. Освен това, ще се организират лекции с експерти, които ще информират родителите за влиянието на екраните върху децата. Проектът включва деца в различни възрастови групи от 5 до 15 години, като се търси активно участие на деца от уязвими социални групи.

Проектът ще се реализира в Ботевград и Етрополе. Ще бъдат организирани сесии за настолни игри, занимания по форум театър, лекции с детски психолог и невролог, както и разработване на Политика за закрила на детето.

Очакваните резултати включват намаляване на агресивното поведение, повишена социална ангажираност на децата и укрепване на връзките между деца и родители. Проектът също така ще осигури устойчиви практики за безопасност на децата в читалището и ще увеличи осведомеността на местната общност за влиянието на технологиите върху детското развитие.

 

 

Вх. №: INSP/LP/02

Организация: Сдружение Дебют

Населено място: гр. Кюстендил

Интернет страница:  https://debut.bg/

Име на инициатива:  Невидими белези

Продължителност в месеци: 14
Сума по договор (в евро):  26,620.94

Резюме на проекта:

Проектът „Невидими белези“ цели да повиши обществената чувствителност към насилието над деца и тинейджъри в община Кюстендил. Той ще се фокусира върху овластяването на младежи, преживели насилие, да споделят своите преживявания чрез кратки видеа, които ще бъдат разпространени сред ученици, учители, родители и институции в региона.

Основните дейности ще включват създаване на моментна карта на насилието в общината, подготовка на младежи за генериране на видео-сценарии, заснемане на 6 кратки видеа, както и провеждане на кампания в социалните мрежи, с акцент на TikTok. Кампанията ще бъде подкрепена от разпространение на плакати, насочващи вниманието към видеата.

Очакваните резултати от проекта включват повишаване на информираността за насилието, създаване на младежка общност за подкрепа на жертвите, активиране на училища и институции в борбата срещу насилието и намаляване на стигмата около жертвите. Очаква се проектът да доведе до изграждане на култура на нулева толерантност към насилието и да подобри сигурността и подкрепата за уязвимите деца в Кюстендил.