Ако си дете
огато някой те удря или бие – било то възрастен, родител, учител, друго дете или по-голям човек – това е неправилно. Ударите могат да дойдат дори от хора, които обичаш.
Може да се почувстваш уплашен, тъжен, ядосан, объркан или виновен. Може да ти е трудно да разбереш защо хората, които обичаш, ти причиняват болка. Но запомни, че ударите не са начин да се научиш кое е правилно и кое не. Това не е възпитание и не е оправдано, дори когато възрастните се карат помежду си.
⚠️Ти нямаш вина за това, че някой те удря. Ударите са начин другите да се справят със собствените си страхове и ти не носиш отговорност за това.
🗣️Имаш право да поискаш помощ и да спреш насилието. Не трябва да пазиш удара в тайна. Имаш право да се чувстваш в безопасност.
Стъпки какво можеш да направиш:
👉 Кажи на някого, на когото имаш доверие, че някой те бие и че имаш нужда от помощ.
👉 Ако те боли, потърси лекар – не оставяй болката да отмине сама.
👉 Можеш да се обадиш на тел. 112 или на тел. 116 111 – безплатно и анонимно. Там има хора, които ще ти дадат съвет какво да правиш.
Ако си родител или възрастен
Ударът е физическо насилие върху тялото на дете. Той е опасен, защото причинява травми, страх, понижено самочувствие и може да доведе до сериозни физически и психологически последици.
Насилието у дома е най-тежката форма на злоупотреба с деца, защото фигурата, която трябва да пази, обича и закриля, показва, че тялото на детето и самото дете нямат значение, значение има постъпката. Но постъпките на децата често са следствие от поведението на обърканите възрастни.
Ударът не учи, не възпитава, не прави човека личност, той плаши. Детето не разбира какво е сгрешило, разбира само, че някой по-силен може да го удари и да му причини болка. Това остава в психиката на детето и когато то порасне, а понякога и по-рано, тези удари могат да се върнат върху друг човек или самите родители.
Синините и раните са най-явната следа от насилие, но те заздравяват. Това, което остава в психиката на детето, обаче често остава трайно и може да има дълготрайни последици.
Какво може да се направи:
👉 Родителят трябва да спре, ако усети, че губи контрол. По-добре пауза, отколкото да удари.
👉 Родителят трябва да говори с детето, вместо да наказва с удари и да причинява болка.
👉 Всеки родител и възрастен трябва да потърси помощ, ако види, че дете е наранявано и удряно, чрез тел. 116 111, полицията или социалните служби.
Ако си дете
огато някой те удря или бие – било то възрастен, родител, учител, друго дете или по-голям човек – това е неправилно. Ударите могат да дойдат дори от хора, които обичаш.
Може да се почувстваш уплашен, тъжен, ядосан, объркан или виновен. Може да ти е трудно да разбереш защо хората, които обичаш, ти причиняват болка. Но запомни, че ударите не са начин да се научиш кое е правилно и кое не. Това не е възпитание и не е оправдано, дори когато възрастните се карат помежду си.
⚠️Ти нямаш вина за това, че някой те удря. Ударите са начин другите да се справят със собствените си страхове и ти не носиш отговорност за това.
🗣️Имаш право да поискаш помощ и да спреш насилието. Не трябва да пазиш удара в тайна. Имаш право да се чувстваш в безопасност.
Стъпки какво можеш да направиш:
👉 Кажи на някого, на когото имаш доверие, че някой те бие и че имаш нужда от помощ.
👉 Ако те боли, потърси лекар – не оставяй болката да отмине сама.
👉 Можеш да се обадиш на тел. 112 или на тел. 116 111 – безплатно и анонимно. Там има хора, които ще ти дадат съвет какво да правиш.
Ако си родител или възрастен
Ударът е физическо насилие върху тялото на дете. Той е опасен, защото причинява травми, страх, понижено самочувствие и може да доведе до сериозни физически и психологически последици.
Насилието у дома е най-тежката форма на злоупотреба с деца, защото фигурата, която трябва да пази, обича и закриля, показва, че тялото на детето и самото дете нямат значение, значение има постъпката. Но постъпките на децата често са следствие от поведението на обърканите възрастни.
Ударът не учи, не възпитава, не прави човека личност, той плаши. Детето не разбира какво е сгрешило, разбира само, че някой по-силен може да го удари и да му причини болка. Това остава в психиката на детето и когато то порасне, а понякога и по-рано, тези удари могат да се върнат върху друг човек или самите родители.
Синините и раните са най-явната следа от насилие, но те заздравяват. Това, което остава в психиката на детето, обаче често остава трайно и може да има дълготрайни последици.
Какво може да се направи:
👉 Родителят трябва да спре, ако усети, че губи контрол. По-добре пауза, отколкото да удари.
👉 Родителят трябва да говори с детето, вместо да наказва с удари и да причинява болка.
👉 Всеки родител и възрастен трябва да потърси помощ, ако види, че дете е наранявано и удряно, чрез тел. 116 111, полицията или социалните служби.