Ако си дете

Ако си дете

Случва се деца или по-големи хора да се подиграват на това как изглеждаш, какви дрехи носиш, как говориш или как се държиш. Може да ти се смеят, да те обиждат или да настройват другите срещу теб.

Това може да те кара да се срамуваш и постоянно да се чудиш какво не е наред с теб. Ако това продължава дълго, може да ти стане неприятно да общуваш с другите хора, да се изолираш, да стоиш сам, или пък да се ядосаш и да искаш да си отмъстиш. Когато обидите, униженията, соченето с пръст и говоренето против теб се повтарят редовно, това е тормоз. Дори шегите, които те карат да се чувстваш зле, не са редни.

⚠️Ти нямаш вина за това. Ти си такъв, какъвто си, а проблемът е в поведението на другите, не в теб.

🗣️Имаш право да се защитиш, да кажеш, че това не ти е приятно, и да потърсиш помощ. Не е нужно да мълчиш или да пазиш това в тайна.

Какво можеш да направиш:

👉 Разкажи на някого, на когото имаш доверие, че се държат зле с теб и че ти е трудно. Не мълчи и не го пази в тайна.

👉 Ако можеш, кажи на този, който се държи така, или на хора с такова поведение, че трябва да спрат и че това не ти е приятно.

👉Ако видиш, че тормозят друго дете, не го оставяй само – поговорете заедно и потърсете начин тормозът да спре.

👉  Можеш да се обадиш на тел. 116 111 – безплатно и анонимно. Там има хора, които ще те изслушат и ще ти дадат съвет.

👉 Ако тормозът е в интернет, можеш да се свържеш с центъра за безопасен интернет на тел. 124 123.

Ако си родител или възрастен

Ако си родител или възрастен

Тормозът е умишлено повтарящо се поведение, което причинява психологическа, емоционална или физическа вреда на друг човек. Понякога започва като шеги, но за детето това не са безобидни закачки. Тормозът може да предизвика тревожност, ниско самочувствие, отказ от общуване с връстници и затваряне в себе си, което води до сериозни последици за развитието му.

Често възрастните не разбират, че детето е тормозено, защото то не винаги споделя за проблема.

Сигналите могат да включват нежелание да ходи на мястото, където се случва тормозът, по-голяма мълчаливост, затвореност и тревожност.

Възможно е детето да иска да се хареса на тормозещия, за да спре тормоза. Тогава може да започне да се облича или говори различно, да прави неща които не са типични за него, да ходи на места, които досега не е посещавало и дори да извършва нередни или незаконни действия.

Какво може да се направи:

👉 Родителят трябва да говори с детето спокойно, без натиск, така че то да се чувства сигурно да сподели.

👉 Родителят трябва да покаже на детето, че търсенето на помощ не е клеветничество или доносничество.

👉 Родителят не трябва да подминава подигравките, дори когато звучат като шега.

👉 Родителят може да се свърже с училището, когато е необходимо.

👉 Родителят трябва да отделя редовно време за детето, дори малко, но постоянно. В това време родителят и детето могат да правят любими неща заедно – кино, разходка, игра или спорт.

Ако си дете

Ако си дете

Случва се деца или по-големи хора да се подиграват на това как изглеждаш, какви дрехи носиш, как говориш или как се държиш. Може да ти се смеят, да те обиждат или да настройват другите срещу теб.

Това може да те кара да се срамуваш и постоянно да се чудиш какво не е наред с теб. Ако това продължава дълго, може да ти стане неприятно да общуваш с другите хора, да се изолираш, да стоиш сам, или пък да се ядосаш и да искаш да си отмъстиш. Когато обидите, униженията, соченето с пръст и говоренето против теб се повтарят редовно, това е тормоз. Дори шегите, които те карат да се чувстваш зле, не са редни.

⚠️Ти нямаш вина за това. Ти си такъв, какъвто си, а проблемът е в поведението на другите, не в теб.

🗣️Имаш право да се защитиш, да кажеш, че това не ти е приятно, и да потърсиш помощ. Не е нужно да мълчиш или да пазиш това в тайна.

Какво можеш да направиш:

👉 Разкажи на някого, на когото имаш доверие, че се държат зле с теб и че ти е трудно. Не мълчи и не го пази в тайна.

👉 Ако можеш, кажи на този, който се държи така, или на хора с такова поведение, че трябва да спрат и че това не ти е приятно.

👉Ако видиш, че тормозят друго дете, не го оставяй само – поговорете заедно и потърсете начин тормозът да спре.

👉  Можеш да се обадиш на тел. 116 111 – безплатно и анонимно. Там има хора, които ще те изслушат и ще ти дадат съвет.

👉 Ако тормозът е в интернет, можеш да се свържеш с центъра за безопасен интернет на тел. 124 123.

Ако си родител или възрастен

Ако си родител или възрастен

Тормозът е умишлено повтарящо се поведение, което причинява психологическа, емоционална или физическа вреда на друг човек. Понякога започва като шеги, но за детето това не са безобидни закачки. Тормозът може да предизвика тревожност, ниско самочувствие, отказ от общуване с връстници и затваряне в себе си, което води до сериозни последици за развитието му.

Често възрастните не разбират, че детето е тормозено, защото то не винаги споделя за проблема.

Сигналите могат да включват нежелание да ходи на мястото, където се случва тормозът, по-голяма мълчаливост, затвореност и тревожност.

Възможно е детето да иска да се хареса на тормозещия, за да спре тормоза. Тогава може да започне да се облича или говори различно, да прави неща които не са типични за него, да ходи на места, които досега не е посещавало и дори да извършва нередни или незаконни действия.

Какво може да се направи:

👉 Родителят трябва да говори с детето спокойно, без натиск, така че то да се чувства сигурно да сподели.

👉 Родителят трябва да покаже на детето, че търсенето на помощ не е клеветничество или доносничество.

👉 Родителят не трябва да подминава подигравките, дори когато звучат като шега.

👉 Родителят може да се свърже с училището, когато е необходимо.

👉 Родителят трябва да отделя редовно време за детето, дори малко, но постоянно. В това време родителят и детето могат да правят любими неща заедно – кино, разходка, игра или спорт.

НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕФОННА ЛИНИЯ ЗА ДЕЦА

116 111

Напълно безплатно и анонимно. Там има възрастни, които искат да чуят какво се случва с теб и да помогнат!