Ако си дете
Понякога хората избухват и започват да крещят силно. Гласът им става рязък, а думите им могат да са обидни. Понякога не е ясно какво точно искат да кажат – просто се усеща напрежение и гняв.
Ако някой ти крещи, може да се уплашиш или да ти се прииска да се скриеш и да изчезнеш. Възможно е да замълчиш, защото не знаеш какво да кажеш или как да реагираш. Но е важно да знаеш, че да ти крещят не е нормално. Това не е истински разговор – в разговора и двамата участват, а не единият да крещи, а другият да мълчи.
⚠️Ти не си виновен затова, че някой друг крещи. Дори да си направил грешка, никой няма право да ти вика.
🗣️Имаш право да не приемаш такова отношение. Имаш право към теб да се отнасят с уважение, да говориш спокойно и да се чувстваш в безопасност.
Какво можеш да направиш:
👉 Кажи на този, който ти крещи, че това не ти е приятно, че не разбираш какво казва, когато крещи и че те плаши. Помоли да ти обясни отново със спокоен тон, за да разбереш какво иска да каже.
👉 Кажи на някого, на когото имаш доверие, какво се случва и как се чувстваш от това.
👉 Можеш да се обадиш на тел. 116 111 – безплатно и анонимно. Там има хора, които ще те изслушат и ще ти дадат съвет.
Ако си родител или възрастен
Крещенето е използване на висок глас или агресивен тон, за да се упражни контрол или да се привлече внимание. То наранява детето, създава страх и тревожност и руши усещането му за безопасност. Когато на детето се крещи, то се затваря и престава да чува и разбира какво му се казва. Често след това не може да възпроизведе казаното или да осъзнае какво се очаква от него.
Обикновено може да се разбере, че детето е обект на крещене когато започне да мълчи, да се страхува и да прави неща, които не харесва, само за да избегне реакцията.
Какво може да се направи:
👉 Възрастният трябва да спре за момент, да диша дълбоко и да си даде време да осъзнае, че е ядосан и трябва да се успокои.
👉 Възрастният трябва да помисли за причината за гнева – често случващото се с децата е само повод, а истинската причина е друга емоционално изтощителна ситуация.
👉 Родителят трябва ясно да покаже на детето, че му е важно да разбере какво се е случило, защо се е случило така и какво чувства детето в тази ситуация.
👉 Възрастният трябва да си даде сметка, ако това се случва често, и да търси начини за промяна.
👉 При нужда родителят може да потърси подкрепа, да се консултира със специалист или да получи насоки за справяне на тел. 116 111
Ако си дете
Понякога хората избухват и започват да крещят силно. Гласът им става рязък, а думите им могат да са обидни. Понякога не е ясно какво точно искат да кажат – просто се усеща напрежение и гняв.
Ако някой ти крещи, може да се уплашиш или да ти се прииска да се скриеш и да изчезнеш. Възможно е да замълчиш, защото не знаеш какво да кажеш или как да реагираш. Но е важно да знаеш, че да ти крещят не е нормално. Това не е истински разговор – в разговора и двамата участват, а не единият да крещи, а другият да мълчи.
⚠️Ти не си виновен затова, че някой друг крещи. Дори да си направил грешка, никой няма право да ти вика.
🗣️Имаш право да не приемаш такова отношение. Имаш право към теб да се отнасят с уважение, да говориш спокойно и да се чувстваш в безопасност.
Какво можеш да направиш:
👉 Кажи на този, който ти крещи, че това не ти е приятно, че не разбираш какво казва, когато крещи и че те плаши. Помоли да ти обясни отново със спокоен тон, за да разбереш какво иска да каже.
👉 Кажи на някого, на когото имаш доверие, какво се случва и как се чувстваш от това.
👉 Можеш да се обадиш на тел. 116 111 – безплатно и анонимно. Там има хора, които ще те изслушат и ще ти дадат съвет.
Ако си родител или възрастен
Крещенето е използване на висок глас или агресивен тон, за да се упражни контрол или да се привлече внимание. То наранява детето, създава страх и тревожност и руши усещането му за безопасност. Когато на детето се крещи, то се затваря и престава да чува и разбира какво му се казва. Често след това не може да възпроизведе казаното или да осъзнае какво се очаква от него.
Обикновено може да се разбере, че детето е обект на крещене когато започне да мълчи, да се страхува и да прави неща, които не харесва, само за да избегне реакцията.
Какво може да се направи:
👉 Възрастният трябва да спре за момент, да диша дълбоко и да си даде време да осъзнае, че е ядосан и трябва да се успокои.
👉 Възрастният трябва да помисли за причината за гнева – често случващото се с децата е само повод, а истинската причина е друга емоционално изтощителна ситуация.
👉 Родителят трябва ясно да покаже на детето, че му е важно да разбере какво се е случило, защо се е случило така и какво чувства детето в тази ситуация.
👉 Възрастният трябва да си даде сметка, ако това се случва често, и да търси начини за промяна.
👉 При нужда родителят може да потърси подкрепа, да се консултира със специалист или да получи насоки за справяне на тел. 116 111