Ако си дете

Ако си дете

Понякога се случва да не те викат – другите си играят, а ти стоиш отстрани. Или излизат като компания и забравят за теб. Говорят си в междучасието или пред блока, но ти не си част от разговора. Имат си чат, в който си пишат, но ти не си в него. Или пък възрастните обсъждат въпроси, които касаят и теб, но да не те включват в разговора.

Естествено е да се чудиш дали проблемът не е в теб. Нормално е да ти стане тъжно, да се ядосаш и да се почувстваш много самотен. Ако някой нарочно те игнорира или изключва, това не е добре. Всеки има нужда да бъде приет и включен.

⚠️Това не означава, че при теб има нещо нередно. Не си виновен, ако другите те изключват или забравят.

🗣️Имаш право да искаш да бъдеш част от групата, да бъдеш чут и включен. Имаш право да покажеш, че това е важно за теб.

Какво можеш да направиш:
👉 Помоли възрастен или твой приятел да ти помогне в разговора с тези, които те изолират и обсъдете какво ги кара да се държат така и какво може да направите, за да се промени ситуацията.

👉 Ако видиш друго дете в подобна ситуация, отиди при него – понякога така започват приятелствата.
👉 Събери смелост и попитай как можеш и ти да участваш в разговора, играта или излизанията. Покажи, че това е важно за теб.
👉 Винаги можеш да се обадиш на тел. 116 111 – безплатно и анонимно. Там има възрастни, които искат да чуят какво се случва с теб и да ти помогнат.

Ако си родител или възрастен

Ако си родител или възрастен

Понякога връстници или други важни за детето хора не го канят в игри и разговори,  не го включват в свободното си време и го изолират от социалните мрежи. Това може да доведе до самота, ниска самооценка, тревожност, трудности при изграждане на приятелства, както и до дългосрочни поведенчески проблеми. Детето присъства физически, но сякаш не е част от групата. Често това се случва с деца, които се възприемат като „различни“, но проблемът е по-скоро в отношението на околните, отколкото в самото дете. Децата се учат на изключване чрез наблюдение на възрастните – от думи и действия, често дори несъзнавани от възрастните.

Изолирането се забелязва трудно, защото често няма физически белези и понякога изглежда като част от нормалното ежедневие. Възрастните могат да не осъзнаят, че детето се чувства отделено, тъй като то присъства, но е емоционално отдалечено.

Сигналите за изолиране могат да бъдат преживяване на чувство за самота, отдръпване от връстници и липса на участие в игри, групови дейности или разговори. Често се наблюдават тревожност и избягване на ситуации, в които детето трябва да участва заедно с другите деца.

Какво може да се направи:

👉 Отделяне на време за качествено общуване – присъствие без телефони и запълване на свободното време с технологии.

👉 Разговор за различията – без поучаване, показване чрез поведение, че всеки човек е значим, всеки има своя история, свои трудности и свои постижения, които са факт, без значение в каква трудна ситуация се намира.

👉 Подкрепа на детето – родителят е добре да обсъди с детето дали има нужда от подкрепа в общуването с връстниците, които го изолират. При необходимост той може да поеме ролята на медиатор и да съдейства за разговор между детето и другите деца, за да се изясни какво възпрепятства включването му и какво може всеки да направи, за да се подобри ситуацията.

👉Избягване на подигравки – възрастните не трябва сами да подиграват детето, дори на шега. Всяка подигравка може да нарани много повече, отколкото предполагат.

Ако си дете

Ако си дете

Понякога се случва да не те викат – другите си играят, а ти стоиш отстрани. Или излизат като компания и забравят за теб. Говорят си в междучасието или пред блока, но ти не си част от разговора. Имат си чат, в който си пишат, но ти не си в него. Или пък възрастните обсъждат въпроси, които касаят и теб, но да не те включват в разговора.

Естествено е да се чудиш дали проблемът не е в теб. Нормално е да ти стане тъжно, да се ядосаш и да се почувстваш много самотен. Ако някой нарочно те игнорира или изключва, това не е добре. Всеки има нужда да бъде приет и включен.

⚠️Това не означава, че при теб има нещо нередно. Не си виновен, ако другите те изключват или забравят.

🗣️Имаш право да искаш да бъдеш част от групата, да бъдеш чут и включен. Имаш право да покажеш, че това е важно за теб.

Какво можеш да направиш:
👉 Помоли възрастен или твой приятел да ти помогне в разговора с тези, които те изолират и обсъдете какво ги кара да се държат така и какво може да направите, за да се промени ситуацията.

👉 Ако видиш друго дете в подобна ситуация, отиди при него – понякога така започват приятелствата.
👉 Събери смелост и попитай как можеш и ти да участваш в разговора, играта или излизанията. Покажи, че това е важно за теб.
👉 Винаги можеш да се обадиш на тел. 116 111 – безплатно и анонимно. Там има възрастни, които искат да чуят какво се случва с теб и да ти помогнат.

Ако си родител или възрастен

Ако си родител или възрастен

Понякога връстници или други важни за детето хора не го канят в игри и разговори,  не го включват в свободното си време и го изолират от социалните мрежи. Това може да доведе до самота, ниска самооценка, тревожност, трудности при изграждане на приятелства, както и до дългосрочни поведенчески проблеми. Детето присъства физически, но сякаш не е част от групата. Често това се случва с деца, които се възприемат като „различни“, но проблемът е по-скоро в отношението на околните, отколкото в самото дете. Децата се учат на изключване чрез наблюдение на възрастните – от думи и действия, често дори несъзнавани от възрастните.

Изолирането се забелязва трудно, защото често няма физически белези и понякога изглежда като част от нормалното ежедневие. Възрастните могат да не осъзнаят, че детето се чувства отделено, тъй като то присъства, но е емоционално отдалечено.

Сигналите за изолиране могат да бъдат преживяване на чувство за самота, отдръпване от връстници и липса на участие в игри, групови дейности или разговори. Често се наблюдават тревожност и избягване на ситуации, в които детето трябва да участва заедно с другите деца.

Какво може да се направи:

👉 Отделяне на време за качествено общуване – присъствие без телефони и запълване на свободното време с технологии.

👉 Разговор за различията – без поучаване, показване чрез поведение, че всеки човек е значим, всеки има своя история, свои трудности и свои постижения, които са факт, без значение в каква трудна ситуация се намира.

👉 Подкрепа на детето – родителят е добре да обсъди с детето дали има нужда от подкрепа в общуването с връстниците, които го изолират. При необходимост той може да поеме ролята на медиатор и да съдейства за разговор между детето и другите деца, за да се изясни какво възпрепятства включването му и какво може всеки да направи, за да се подобри ситуацията.

👉Избягване на подигравки – възрастните не трябва сами да подиграват детето, дори на шега. Всяка подигравка може да нарани много повече, отколкото предполагат.

НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕФОННА ЛИНИЯ ЗА ДЕЦА

116 111

Напълно безплатно и анонимно. Там има възрастни, които искат да чуят какво се случва с теб и да помогнат!